Grudzień w ABC DATA – wysoka baza i przesunięcie popytu przyczyną niższych przychodów

9 stycznia 2019

W grudniu 2018 roku szacunkowe skonsolidowane przychody ze sprzedaży wypracowane przez Grupę Kapitałową ABC Data wyniosły 484 mln PLN. Narastająco, za okres 12 miesięcy 2018 roku, szacunkowe skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 4,6 mld PLN.

Grupa ABC Data wypracowała w grudniu 484 mln PLN przychodów ze sprzedaży. Wynik ten oznacza spadek wobec grudnia 2017 o 18% r/r (-107 mln PLN). W okresie 12 miesięcy 2018 roku szacunkowe skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 4,6 mld PLN, co oznacza spadek o 1% r/r .

Nominalny spadek sprzedaży w grudniu 2018 wobec analogicznego okresu ubiegłego roku wynika przede wszystkim z niższej sprzedaży w obszarach komponentów oraz VAD. Grupa ABC Data odnotowała również niewielkie spadki sprzedaży w segmencie hardware IT
(-5% r/r).

– Słaba dynamika sprzedaży komponentów to efekt wysokiej bazy z ubiegłego roku, kiedy to zanotowaliśmy wzmożony popyt m.in. na wydajne karty graficzne. Z kolei niższa dostępność w czwartym kwartale procesorów jednej z wiodących globalnych marek, miała wpływ na sprzedaż zarówno w grupie komponentów, jak i hardware. W obszarze VAD, część popytu przesunęła się na wcześniejsze miesiące, gdzie chociażby w listopadzie notowaliśmy wzrosty sprzedaży. Co istotne, różnice w poziomie sprzedaży w tym segmencie rok do roku związane są również z realizacją kontraktu na dostawę sprzętu jednego z kluczowych dostawców, realizowaną m.in. w grudniu 2017 roku. Z kolei w obszarze nowych technologii mobilnych, w grudniu 2018 popyt utrzymywał się na stabilnym poziomie – komentuje Andrzej Kuźniak, wiceprezes zarządu ABC Data S.A.

Pobierz PDF